Máme mnoho nápadov

 • strict warning: Only variables should be passed by reference in /var/www/clients/client2/web142/web/dh/sites/all/modules/date/date/date.theme on line 277.
 • strict warning: Only variables should be passed by reference in /var/www/clients/client2/web142/web/dh/sites/all/modules/date/date/date.theme on line 282.
 • strict warning: Only variables should be passed by reference in /var/www/clients/client2/web142/web/dh/sites/all/modules/date/date/date.theme on line 283.
 • strict warning: Only variables should be passed by reference in /var/www/clients/client2/web142/web/dh/sites/all/modules/date/date/date.theme on line 277.
 • strict warning: Only variables should be passed by reference in /var/www/clients/client2/web142/web/dh/sites/all/modules/date/date/date.theme on line 282.
 • strict warning: Only variables should be passed by reference in /var/www/clients/client2/web142/web/dh/sites/all/modules/date/date/date.theme on line 283.
 • strict warning: Non-static method view::load() should not be called statically in /var/www/clients/client2/web142/web/dh/sites/all/modules/views/views.module on line 843.
 • strict warning: Declaration of views_plugin_display::options_validate() should be compatible with views_plugin::options_validate(&$form, &$form_state) in /var/www/clients/client2/web142/web/dh/sites/all/modules/views/plugins/views_plugin_display.inc on line 1877.
 • strict warning: Declaration of views_plugin_display_block::options_submit() should be compatible with views_plugin_display::options_submit(&$form, &$form_state) in /var/www/clients/client2/web142/web/dh/sites/all/modules/views/plugins/views_plugin_display_block.inc on line 193.
 • strict warning: Declaration of views_handler_sort_broken::ui_name() should be compatible with views_handler::ui_name($short = false) in /var/www/clients/client2/web142/web/dh/sites/all/modules/views/handlers/views_handler_sort.inc on line 82.
 • strict warning: Declaration of views_handler_filter::options_validate() should be compatible with views_handler::options_validate($form, &$form_state) in /var/www/clients/client2/web142/web/dh/sites/all/modules/views/handlers/views_handler_filter.inc on line 585.
 • strict warning: Declaration of views_handler_filter::options_submit() should be compatible with views_handler::options_submit($form, &$form_state) in /var/www/clients/client2/web142/web/dh/sites/all/modules/views/handlers/views_handler_filter.inc on line 585.
 • strict warning: Declaration of views_handler_filter_broken::ui_name() should be compatible with views_handler::ui_name($short = false) in /var/www/clients/client2/web142/web/dh/sites/all/modules/views/handlers/views_handler_filter.inc on line 609.
 • strict warning: Declaration of views_handler_filter_boolean_operator::value_validate() should be compatible with views_handler_filter::value_validate($form, &$form_state) in /var/www/clients/client2/web142/web/dh/sites/all/modules/views/handlers/views_handler_filter_boolean_operator.inc on line 128.
 • strict warning: Declaration of views_plugin_style_default::options() should be compatible with views_object::options() in /var/www/clients/client2/web142/web/dh/sites/all/modules/views/plugins/views_plugin_style_default.inc on line 25.
 • strict warning: Declaration of views_plugin_row::options_validate() should be compatible with views_plugin::options_validate(&$form, &$form_state) in /var/www/clients/client2/web142/web/dh/sites/all/modules/views/plugins/views_plugin_row.inc on line 135.
 • strict warning: Declaration of views_plugin_row::options_submit() should be compatible with views_plugin::options_submit(&$form, &$form_state) in /var/www/clients/client2/web142/web/dh/sites/all/modules/views/plugins/views_plugin_row.inc on line 135.

 

   Budova základnej školy s vyučovacím jazykom slovenským v Smetanovom háji má len 22 rokov, čo v prípade školy nie je vek. Pôsobí dojmom dobre spravovanej, upravenej, peknej budovy.

   „To však neznamená, že tu netreba nič opravovať – vysvetľuje riaditeľka školy, Žaneta Pavlíková, ktorá sa z chuti zasmeje môjmu nadšeniu, že pri telocvični je i sprcha. „Je, ale nefunguje, treba ju opraviť. Tu vždy treba niečo opraviť – vraví. „Vlani sme museli opraviť celý vykurovací systém, lebo nefungovali radiátory, pričom aj kotol bol v kritickom stave“ – dodáva.

   Na túto rekonštrukciu dostali peniaze od ministerstva školstva. Dva bojlery, ktoré zásobujú kuchyňu teplou vodou, zaobstarali z vlastných zdrojov. Vo vlastnej réžii opravujú sociálne zariadenia, resp. na túto prácu sa podujal jeden z rodičov. Najdôležitejšia by však bola strecha, ktorú treba opraviť, prostriedky na ňu očakávajú z verejných zdrojov.

   “Komunikujeme aj s mestom a veríme, že nejakej pomoci sa dočkáme“ - nadieva sa mladá riaditeľka, ktorá zastáva túto funkciu od minulého novembra. Vlani chodilo do tejto školy 245 žiakov, dnes o niečo menej, 226. „Menej, ale to nie je tragédia. Je dobré, že aj tento rok máme jednu triedu, spolu 24 prváčikov. Budeme sa snažiť, ako len dokážeme. Mladí kolegovia majú veľa nápadov“ - vraví Žaneta Pavlíková. Učiteľský zbor, v ktorom sú len traja muži, je čo do vekového zloženia rôznorodý, skladá sa z 24 členov.

   Nie je to málo? - spytujem sa. Práve vyhovuje, každý pracuje na plný úväzok - znela odpoveď.

   Nakoľko na chodbe počujem džavot i maďarských detí, nedá sa mi neopýtať na spolužitie Maďarov a Slovákov na úrovni detí, a na pomer oboch národností v škole. „Sme úplne zmiešaná spoločnosť – odpovedá riaditeľka – a nehľadíme na to, kto je Slovák

a kto Maďar. U nás konflikty tohto druhu neexistujú, dobre spolunažívame. Je pravdou, že deti sa medzi sebou cez prestávky rozprávajú po maďarsky Snažíme sa ich usmerniť v tom duchu, že v škole sa majú rozprávať po slovensky. Stáva sa, že rodič sa opýta, rozprávate po maďarsky? Samozrejme, vravíme, ak sa ľahšie vyjadrujete, kľudne môžete hovoriť po maďarsky. Samozrejme oficiálne všetko prebieha po slovensky.“

   Rada by som sa dopátrala k odpovedi, akú metódu majú na deti, ktoré po príchode do školy absolútne neovládajú slovenčinu. „Ak sa dieťati ťažko učí slovenčina, vôbec nechápe výklad, tak pani učiteľka podá vysvetlenie i v maďarčine. Ale to robí len v počiatočnej fáze, neskôr už nie.

Z učiteľského zboru mnohí hovoria oboma jazykmi, samozrejme nie každý. My vyzveme maďarských rodičov, aby nám pomohli, aby s  viac rozprávali doma s dieťaťom po slovensky, hlavne v prvej triede, inak ťažko dobehne zameškané. Ale deti si po čase pekne zvyknú a naučia sa, že sa v škole rozpráva po slovensky“ - tvrdí Žaneta Pavlíková.

   Škola v Smetanovom háji ponúka takzvané vysoko efektívne vyučovanie (VEV). Na Slovensko dorazila táto metóda pred desiatimi rokmi, a to iba pokusne, ale dnes sa už stále viac škôl pokúša aplikovať princípy VEV-u vo vyučovacom procese. Nosným princípom tejto metódy je, že počas vyučovania, cez prestávky, aj popoludní "v družine" by sa dieťa malo cítiť dobre. Na to slúži príjemne ladená, priestranná relaxačná miestnosť,

ktorá okamžite navodí dobrú atmosféru. Tu sa nachádzajú obľúbené predmety detí, veľké lopty, na ktorých sa možno hrať, skackať, cvičiť a zároveň posilniť chrbticu a zlepšiť náladu. V tejto miestnosti prebieha pre prvákov hodina telesnej výchovy, ale poväčšine ju navštevujú družinári, aby mohli relaxovať po hodinách trávených v školských laviciach. Nie každá škola sa môže hrdiť takouto učebňou. Ani s anglickým dramatickým krúžkom, ktorý vedie pani riaditeľka. Je to absolútna novinka, a hoci angličtina je povinná len od piateho ročníka, do tohto krúžku môžu chodiť aj prváci. Presnejšie, tento krúžok bol vytvorený práve pre ročníky jedna až štyri, aby sa deti hravou formou prostredníctvom drámy oboznámili s anglickým jazykom.

   Pani učiteľka Renáta Pavlíková vyučuje štvrtákov. Milo ma pozýva do triedy. „Mali sme veľmi škaredú dlážku, ktorá sa stávala aj nebezpečnou. Linoleová krytina sa miestami odlupovala a v týchto miestach sa usadzoval prach.. Rodičia prišli s návrhom výmeny podlahovej krytiny, tak sme hľadali sponzorov. A uspeli sme. Mamičky nestačia vynachváliť novú dlážku, lebo týmto sa znížila aj chorobnosť detičiek“ – vraví. Žaneta Pavlíková s úsmevom potvrdzuje jej slová: „Môžem potvrdiť, že máme výborné rodičovské združenie, keď je nutné, rodičia sa spoja a pomôžu. U nás sú rodičia partneri, oni sú podporou našej školy“.

© 2009 Dunajskostredský hlásnik   web design: epix technology