V Malom Blahove budú voliť dvoch poslancov

 • strict warning: Only variables should be passed by reference in /var/www/clients/client2/web142/web/dh/sites/all/modules/date/date/date.theme on line 277.
 • strict warning: Only variables should be passed by reference in /var/www/clients/client2/web142/web/dh/sites/all/modules/date/date/date.theme on line 282.
 • strict warning: Only variables should be passed by reference in /var/www/clients/client2/web142/web/dh/sites/all/modules/date/date/date.theme on line 283.
 • strict warning: Only variables should be passed by reference in /var/www/clients/client2/web142/web/dh/sites/all/modules/date/date/date.theme on line 277.
 • strict warning: Only variables should be passed by reference in /var/www/clients/client2/web142/web/dh/sites/all/modules/date/date/date.theme on line 282.
 • strict warning: Only variables should be passed by reference in /var/www/clients/client2/web142/web/dh/sites/all/modules/date/date/date.theme on line 283.
 • strict warning: Non-static method view::load() should not be called statically in /var/www/clients/client2/web142/web/dh/sites/all/modules/views/views.module on line 843.
 • strict warning: Declaration of views_plugin_display::options_validate() should be compatible with views_plugin::options_validate(&$form, &$form_state) in /var/www/clients/client2/web142/web/dh/sites/all/modules/views/plugins/views_plugin_display.inc on line 1877.
 • strict warning: Declaration of views_plugin_display_block::options_submit() should be compatible with views_plugin_display::options_submit(&$form, &$form_state) in /var/www/clients/client2/web142/web/dh/sites/all/modules/views/plugins/views_plugin_display_block.inc on line 193.
 • strict warning: Declaration of views_handler_sort_broken::ui_name() should be compatible with views_handler::ui_name($short = false) in /var/www/clients/client2/web142/web/dh/sites/all/modules/views/handlers/views_handler_sort.inc on line 82.
 • strict warning: Declaration of views_handler_filter::options_validate() should be compatible with views_handler::options_validate($form, &$form_state) in /var/www/clients/client2/web142/web/dh/sites/all/modules/views/handlers/views_handler_filter.inc on line 585.
 • strict warning: Declaration of views_handler_filter::options_submit() should be compatible with views_handler::options_submit($form, &$form_state) in /var/www/clients/client2/web142/web/dh/sites/all/modules/views/handlers/views_handler_filter.inc on line 585.
 • strict warning: Declaration of views_handler_filter_broken::ui_name() should be compatible with views_handler::ui_name($short = false) in /var/www/clients/client2/web142/web/dh/sites/all/modules/views/handlers/views_handler_filter.inc on line 609.
 • strict warning: Declaration of views_handler_filter_boolean_operator::value_validate() should be compatible with views_handler_filter::value_validate($form, &$form_state) in /var/www/clients/client2/web142/web/dh/sites/all/modules/views/handlers/views_handler_filter_boolean_operator.inc on line 128.
 • strict warning: Declaration of views_plugin_style_default::options() should be compatible with views_object::options() in /var/www/clients/client2/web142/web/dh/sites/all/modules/views/plugins/views_plugin_style_default.inc on line 25.
 • strict warning: Declaration of views_plugin_row::options_validate() should be compatible with views_plugin::options_validate(&$form, &$form_state) in /var/www/clients/client2/web142/web/dh/sites/all/modules/views/plugins/views_plugin_row.inc on line 135.
 • strict warning: Declaration of views_plugin_row::options_submit() should be compatible with views_plugin::options_submit(&$form, &$form_state) in /var/www/clients/client2/web142/web/dh/sites/all/modules/views/plugins/views_plugin_row.inc on line 135.

V Malom Blahove budú voliť dvoch poslancov

Zhoda v poslaneckých frakciách: budúci rok môže dôjsť ku zmene počtu volebných obvodov a mandátov

Jediným bodom programu plenárneho zasadnutia mestského zastupiteľstva, ktoré nefigurovalo v pôvodnom harmonograme tohoročných schôdzí, bol návrh primátora JUDr. Zoltána Hájosa na určenie počtu volebných obvodov a mandátov.

O tomto bode museli v súvislosti s blížiacimi sa komunálnymi voľbami 15. novembra rozhodnúť poslanci v zákonom stanovenej lehote. Na rokovaní chýbal len jeden poslanec, ale ostatných prítomných 24 poslancov jednomyseľne schválilo predložený návrh.
Návrh počítal so zmenou počtu mandátov vo dvoch volebných obvodoch: vo volebnom obvode č. 1 (sídlisko Sever I a Sever II) budú obyvateľov v novom mestskom zastupiteľstve zastupovať namiesto doterajších šiestich poslancov piati, volebný obvod č. 5 (mestská časť Malé Blahovo) bude mať namiesto jedného poslanca dvoch poslancov. Zmeny reflektujú na demografický vývoj v tejto mestskej časti za posledné roky. Volebné obvody sa však teraz nemenia.
Zasadnutie trvalo sotva 15 minút, a to vďaka tomu, že vedúci frakcií Most-Híd a SMK predbežne dospeli ku konsenzu. Na túto skutočnosť poukázal pri predkladaní návrhu aj primátor. Zoltán Hájos predložil tento návrh už na júnové rokovanie pléna, vtedy však nebola zhoda vo frakciách, preto bolo nutné zvolať na september zasadnutie mimo poradia. Alexander Dakó (Most-Híd) v mene poslancov svojej strany uviedol, že o ďalších zmenách musí rozhodnúť po voľbách nové mestské zastupiteľstvo . Ako dodal, stačilo by aj 19 členné zastupiteľstvo.
Vedúci frakcie SMK László A. Szabó hodnotil pozitívne, že sa poslanecké frakcie dokázali dohodnúť o tejto otázke. Stotožňuje sa s názorom, že pred novembrovými komunálnymi voľbami už nemožno urobiť zásadné zmeny. Viceprimátor zdôraznil: aj dohoda oboch poslaneckých frakcií potvrdzuje, že napredovaniu mesta neprospieva vojna vyhlásení. Zároveň dôrazne poznamenal: nie zvonka by mali niektorí našepkávať, čo by sa malo robiť a čo nie. Viceprimátor týmto reagoval na výmenu názorov, ktorá pred zasadnutím mestského zastupiteľstva bola medializovaná. Mestský klub strany Most-Híd (jeho predsedom je poslanec EP József Nagy) a členom je aj poslanec NR SR Gabriel Csicsai, ktorý nie je totožný s frakciou poslancov mestskej samosprávy za Most-Híd, ostro kritizoval SMK za zámer znížiť počet mandátov na prahu komunálnych volieb. Tento zámer označil klub za krok, ktorý ohrozuje demokraciu a jeho cieľom je záchrana moci a nie šetrenie. Frakcia SMK bola prekvapená týmto stanoviskom a obvinenia kategoricky odmietla. Zníženie počtu mandátov bola jedna z troch možných alternatív, o ktorých budú rozhodovať poslanci až nového mestského zastupiteľstva.
SMK jednoznačne odmietla útoky generované zo zákulisia strany Most-Híd a súrila dohodu o najvhodnejšej alternatíve.
Šéf frakcie za Most - Híd Marián Ravasz pre DH poprel rozpor medzi kritickým stanoviskom Mestského klubu strany Most-Híd a konštruktívnym postupom členov frakcie Most-Híd na zasadnutí. Ako potvrdil, aj členovia poslaneckej frakcie boli prítomní za zasadnutí mestského klubu, kde prezentovali názor, že „treba zvážiť, prerokovať, ktorá alternatíva je vhodnejšia“. Na rokovaní klubu sa všetci prítomní zhodovali v názore, že je potrebné meniť hranice volebných obvodov, ale túto zmenu nemožno realizovať na poslednú chvíľu. Napriek tomu mestský klub strany Most-Híd vydal útočné stanovisko.

© 2009 Dunajskostredský hlásnik   web design: epix technology